Fizikalna medicina
i rehabilitacija

Upoznaj celulit i oslobodi ga se

Sa sezonom kratkih haljinica i kupaćih kostima celulit ima tendenciju da se ponovo pojavi kao tema. Celulit je masna naslaga koja se gura kroz oslabljeno vezivno tkivo u koži i stvara udubljenje, čuvenu “pomorandžinu koru”. Pogađa 85 % žene i može se formirati na bokovima, nogama, stomaku. Zabluda je da samo gojazne osobe imaju celulit, on se zapravo može videti i kod mršavih osoba. Ženama koje imaju manjak mišićne mase celulit se mnogo više primećuje na telu.

Osobe ženskog pola imaju više bioloških masti i smatra se da je to jedan od razloga zašto je formiranje pomorandžne kore češće kod žena. Nedavna istraživanja govore da je celulit zapaljensko stanje na koje utiče nekoliko faktora: hormonska neravnoteža (posebno estrogen), zadržavanje vode, loša cirkulacija, slabost vezivnog tkiva, toksini akumulirani u našem telu i višak masnoća. Genetski faktor takođe može biti razlog prisustva celulita, pored gena roditelja nasleđujemo i način života, ishranu i dnevne navike.

Ukoliko limfni sistem kao sredstvo za detoksikaciju ne teče pravilno, telo ne može da se efektivno oslobodi toksina i nakupljanje toksina može formirati celulit.

Marija Stajić, nutricionista, SMA Clinic

Suvo četkanje kože

Stimuliše limfni sistem pomažući izbacivanju toksina iz organizma, podstiče cirkulaciju. Početi od nogu prema gore,  četkajući prema srcu, podstičući protok limfe prema glavnim kanalima limfnog sistema. Stres pokreće veće skladištenje masti, zato je savet da se klonite stresa. Pronađite nešto što vas opušta – šetnja, muzika, čitanje, druženje sa porodicom i prijateljima.

Aromaterapija je takođe efikasna protiv celulita u kombinaciji sa pravilnom ishranom i fizičkom aktivnošću. Eterična ulja balansiraju hormone, eliminišu toksine, razbijaju masti, podstiču cirkulaciju. Neka vaš izbor bude eterično ulje ruzmarina, mandarine, grejpfruta, lavande, kleke, čempresa. Eterična ulja se ne stavljaju direktno na kožu već se kombinuju sa baznim uljem, a u ovom slučaju broj jedan je kokosovo ulje, zatim ulje jojobe, bademovo, bršljan ulje.

Anticelulit namirnice

Pravilna ishrana je veoma važna u borbi protiv celulita. Gubitak viška  kilograma i održavanje zdravog procenta masti u ogranizmu mogu pomoći kod smanjenja celulita. Iz ishrane je neophodno isključiti procesuiranu hranu, slatke napitke, alkohol, slatkiše, pekarske proizvode od belog brašna, slaniše, veće količine soli, pice,paste, fast food, masne sireve. Prednost dati žitaricama od celog zrna, svežem voću i povrću, semenkama, hladno ceđenom ulju, kvalitetnim proteinima.

Hrana bogata proteinima dovodi do izgradnje ćelija kože i vezivnog tkiva, zato je važno da se unose jaja, meso, riba. Riba bogata omega 3 masnim kiselinama umanjuje upalne procese u telu, obnavlja i jača strukturu kože. Kvalitetne masti iz semena suncokreta, lana, golice, susama sadrže E vitamin, cink, kalijum, što čini vezivno tkivo jačim. Ovas kao žitarica sadrži rastvorljiva vlakna koja čiste telo od toksina.

 

Borovnice su bogate antioksidansima koji pomažu kod razgradnje masti koja se vezuje za vezivno tkivo.  Takođe su izvor C vitamina koji poboljšava stvaranje kolagena. Domaće jabukovo sirće je poznato kao detoksikator organizma i zato se savetuje kod prisustva masnih naslaga. Unos vode je takođe veoma važan, voda  oslobađa telo od toksina.

Kelj sadrži C vitamin i kalijum, niskokaloričan je i zato je preporuka da se uvrsti kao namirnica protiv celulita. Brokoli u sebi ima C vitamin, vlakna, alfa lipoinsku kiselinu koja utiče na stvaranje kolagena.Špargle sadrže veću količinu kalijuma, deluju kao diuretik, jačaju vene i kapilare. Cvekla je izvor kalijuma, prirodan diuretik, što je dobro za čišćenje organizma.

Citrusi kao voće bogato  vitaminom C se svakako savetuje radi ubrzavanja cirkulacije i jačanja kapilara. Ruzmarin ubrzava cirkulaciju, olakšava varenje masti, štiti telo od slobodnih radikala zato što sadrži ruzmarinsku kiselinu. Ruzmarin sadrži ursolnu kiselinu koja pomaže u sintezi kolagena i elastina i jača kapilare.

Maslačak sadrži C vitamin, E vitamin i odličan je diuretik. Sveži listovi se mogu koristiti za salatu ili sušeni za pripremu čaja. Zeleni čaj sadrži katehine koji sprečavaju razgradnju kolagena. Cimet sadrži antioksidanse i poboljšava cirkulaciju.

Fitoterapija takođe ima svoje mesto prilikom tretiranja celulita. Čaj od koprive, kukuruzne svile, peršuna, peteljki trešanja, breze, rastavića, ploda morača, pokazali su se kao veoma korisni za eliminaciju celulita.

 

Piše: Marija Stajić, diplomirani nutricionista – dijetetičar i fitoterapeut, SMA Clinic

Call Now Button